Στην κορυφή ο Τσιτσιπάς: Κέρδισε τον Τιμ στον τελικό του ATP Finals! (βίντεο)

Χρόνος ανάγνωσης ⏰ < 1 λεπτό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 σετ τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό των Nitto ATP Finals στο Λονδίνο και έγραψε ιστορία.

Πρόκειται για την μεγαλύτερη επιτυχία στην καριέρα του Στέφανου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε 2-1 στο tie break του 3ου σετ (6-7, 6-2, 7-6) τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό, στην Ο2 arena του Λονδίνου, στην πρώτη του κιόλας συμμετοχή στην διοργάνωση των οκτώ κορυφαίων στη σεζόν.

Αυτός ήταν ο ένατος τελικός καριέρας για τον 21χρονο Έλληνα πρωταθλητή, έχοντας κερδίσει έως τώρα τους τέσσερις. Με τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001 και ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά.

Ο Τζον Μακενρό κατέχει το ρεκόρ του νεότερου πρωταθλητή, ανυψώνοντας το τρόπαιο το 1978, όταν ήταν 19 ετών. Οι πέντε νεότεροι νικητές στην ιστορία του τουρνουά έφτασαν στην πρώτη θέση στην ATP Rankings.